Sodelovanje Slovenija – ZDA za mladim prijazno podjetništvo in evropska predstavitev Pakta za mlade

Posted on Dec 15, 2016


V Mariboru so 12. decembra 2016  predstavili možnosti sodelovanja Slovenija – ZDA za mladim prijazno podjetništvo ter evropsko kampanjo Pakt za mlade, ki spodbuja zaposlovanje mladih, pripravništvo, prakso v podjetjih.

Klemen Bizjak, član Inštituta InTeRCeR se je udeležil srečanja.

V prostorih Štajerske gospodarske zbornice je  Inštitut za razvoj družbene odgovornosti – IRDO v sodelovanju z Veleposlaništvom Združenih držav Amerike in Urada RS za mladino ter podpornimi partnerji predstavil možnosti za sodelovanje mladih z ZDA in krepitev njihovega podjetništva. Zbrane so najprej pozdravili Saša Pelko, podžupan Mestne občine Maribor, Izaak Martin, namestnik vodje oddelka za odnose z javnostmi Veleposlaništva ZDA v Ljubljani, Jernej Salecl, pomočnik direktorice Štajerske gospodarske zbornice, in mag. Anita Hrast, direktorica Inštituta IRDO.

 

Sledil je pogovor s sogovorniki, ki so že imeli izkušnje z delom, podjetništvom ali šolanjem v ZDA. Ti so prenesli svoje znanje na mlade in predlagali mladim, kako vzpostaviti poslovne odnose, se vključiti v študij, delo in življenje v ZDA. Charlotte Taft, SEI & Alumni koordinatorka pri Veleposlaništvu ZDA v Ljubljani, je poudarila, da Veleposlaništvo mladim iz Slovenije nudi številne možnosti – od spodbujanja pridobivanja prakse mladih pri podjetjih v ZDA v obliki poletnega dela, ki ga lahko pridobijo preko agencije STA potovanja, do štipendij (Fulbright štipendije) in drugih podpor npr. pri fundacijah (Ad Futura in druge). Mlade vabijo, da spremljajo objave na spletni strani Veleposlaništva ZDA v Sloveniji in izkoristijo priložnosti, ki jim jih nudijo. Poudarila je še, da je za mlade nujno, da jim omogočimo prakso v podjetjih, saj le tako lahko vedo, kako delati, ko se zares zaposlijo. V ZDA je namreč običajna praksa, da mladi med študijem že tudi delajo in tako pridobivajo ustrezne izkušnje v praksi.

 

dr. Creston Davis, Ustanovni direktor in profesor filozofije – Globalni center za napredne študije, New York, predsednik Interdiscp. Humanistika Alma Mater Europaea Slovenija in Avstrija, je poudaril, da je v Mariboru med mladimi veliko brezposelnosti, po drugi strani pa imamo brezplačen študij. Tudi sam spodbuja tuje študente, da pridejo študirati v Slovenijo, ki je po njegovem mnenju zelo lepa dežela, in je škoda, da mladim v njej ne bi uspeli pomagati k uspehu. Poudaril je, da mladi morajo tvegati, si upati uspeti, četudi vmes naredijo napake. Napake so le drugačen način učenja za uspeh. »Pomanjkanje denarja je samo izgovor, da nekaj ne storimo, bistveno, je da se človek sam odloči, da bo nekaj iz sebe naredil,« je še dodal.

 

Alenka Hren, SPIRIT Slovenija, javna agencija, je poudarila, da se veliko dogaja drugje, zato si mladi morajo upati oditi na pot in se vrniti domov. Mladi naj bodo bolj proaktivni, naj potujejo, naj bodo odprti za številne možnosti. Dr. Martina Rauter, Mestna občina Maribor, je povedala, da je potrebno začeti delati in manj govoriti, kar velja tudi za mlade. »Nujno moramo povezati obstoječe podporne sisteme v mestu na eni skupni točki, ki bo mladim nudila ključne informacije za študij in pridobitev zaposlitve, k čemur stremi tudi Mestna občina Maribor,« je še dodala. Jernej Salecl, Štajerska gospodarska zbornica, je povedal, da ima zbornica tudi za mlade pripravljene posebne pakete s strokovno podporo pri začetku poslovanja, če se odločijo za podjetniško pot, zato vabijo vse mlade, ki bi jih to zanimalo, da se oglasijo pri njih.

 

Gregor Salobir, absolvent magistrskega študija na Fakulteti za gradbeništvo, promet in arhitekturo Univerze v Mariboru, je poudaril, da so mladi v prvi vrsti sami odgovorni za svoj uspeh ali neuspeh: »Kaj ti pomagajo vse informacije in podporno okolje, če sam nisi pripravljen nekaj storiti. Dogaja pa se, da nam, mladim, primanjkujejo informacije o tem, kako naprej v srednji šoli. V osnovni šoli od socialnih delavcev dobimo veliko usmeritev za izbor srednje šole. V srednji šoli pa pomoči teh strokovnih služb ni dovolj. Mladim ne sporočijo sistematično, kje vse imamo možnosti, prepuščeni smo sami sebi. Na voljo je sicer veliko informacij, a so razpršene. Povsod zahtevajo za zaposlitev vsaj dve leti delovnih izkušenj, a jih kot mlad človek ne moreš pridobiti, če te nihče ni pripravljen sprejeti v pripravništvo, na prakso, ti biti mentor.«

 

V ta namen je inštitut IRDO septembra letos v Ljubljani prvič predstavil vse-evropsko kampanjo Pakt za mlade, s katero v sodelovanju z evropsko organizacijo družbeno odgovornih podjetij CSR Europe tudi v Sloveniji letos in prihodnje leto spodbujajo pripravništvo, vajeništvo in omogočanje prakse mladim v podjetjih. Zato k podpisu pisma o nameri in k sodelovanju vabijo podjetja in ustanove, organizacije, ki so mladim pripravljene nuditi tovrstne dejavnosti oz. jih zaposliti, jim pomagati uspeti. Med podpisniki je že enajst slovenskih podjetij, med njimi Javni zavod Cene Štupar – Center za izobraževanje Ljubljana, AISEC Slovenija, Zavod Nefiks, e-Študentski servis (ŠS storitveno podjetje d.o.o.), Saubermacher-Komunala Murska Sobota d.o.o., CMPP, Zavod 4 Lune so.p., RASR, Razvojne agencije Savinjske regije, Data d.o.o….

 

Slavnostno pa je danes pismo o nameri pri sodelovanju v tem projektu organizatorjem izročil tudi Saša Pelko, podžupan Mestne občine Maribor, ki je kot prva slovenska občina pristopila k temu projektu. Kampanjo bodo v prihodnjem letu v Sloveniji nadaljevali in poskušali z vključenimi podjetji mladim omogočiti čim več pripravništev, vajeništva, prakse, pa tudi zaposlitev, zato k podpisu pisma o nameri v inštitutu IRDO vabijo tudi druge.

 

Dogodek so organizirali s finančno podporo Ministrstva RS za šolstvo, znanost in šport – Urada RS za mladino in Veleposlaništva ZDA v Sloveniji, s strokovnim delom pa podprli Ekonomsko-poslovna fakulteta Univerze v Mariboru, Karierni center Univerze v Mariboru, Alma Mater Europea – Evropski center Maribor in Štajerska gospodarska zbornica.